Kodeks Etyczny Psychologa. Czym jest i dlaczego jest tak ważny?
Kodeks etyczny psychologa jest ważnym narzędziem, które określa zasady postępowania, normy etyczne i wartości, którymi powinien kierować się psycholog w swojej pracy.
Kodeks stanowi fundament etycznego i odpowiedzialnego wykonywania zawodu psychologa oraz dba o dobro klientów i jakość świadczonych usług.
Dzięki temu masz pewność, że usługi będą świadczone z należytą starannością, a Twoje dobro będzie priorytetem.
Oto kilka powodów, dlaczego kodeks etyczny psychologa jest istotny:
1. Ochrona klienta:
Kodeks etyczny chroni dobro i prawa klienta, zapewniając im bezpieczeństwo, poufność oraz szacunek w relacji terapeutycznej.
2. Zapobieganie nadużyciom:
Określa granice postępowania, aby zapobiec nadużyciom, wykorzystywaniu klienta czy innym formom krzywdzenia.
3. Utrzymywanie profesjonalizmu:
Kodeks etyczny promuje profesjonalizm w pracy psychologa, zachęcając do ciągłego doskonalenia i dbałości o jakość świadczonych usług.
4. Budowanie zaufania:
Dzięki przestrzeganiu zasad etycznych, psycholog buduje zaufanie zarówno klientów, jak i społeczeństwa do swojej profesji.
5. Regulacja postępowania:
Kodeks etyczny stanowi ramy postępowania dla psychologów, pomagając w rozstrzyganiu trudnych sytuacji etycznych i konfliktów wartości.
Aktualny Kodeks Etyczny Psychologa został zatwierdzony przez członków Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w dniu 2 grudnia 2018 r. a jednym z najważniejszych jego fragmentów jest Art.11. dotyczący Prawa Odbiorcy do Prywatności i Poufności:
Stanowi fundament etycznego i odpowiedzialnego wykonywania zawodu psychologa oraz dba o dobro klientów i jakość świadczonych usług.
Artykuł 11. Prawo odbiorcy do prywatności i poufności
11.1. Odbiorca ma prawo do ochrony oraz poszanowania poufności i prywatności. Działania psychologiczne cechują takt i dyskrecja. Wnikanie w prywatne i intymne sprawy odbiorcy jest dopuszczalne jedynie w takim zakresie, w jakim wynika z celów działań psychologicznych. Zarządzanie informacjami przebiega tak, by zminimalizować ewentualne cierpienie i szkody odbiorcy.
11.2. Tajemnica zawodowa i jej ograniczenia.
11.2.a. Tajemnicą zawodową objęte są informacje uzyskane przez psychologa w związku z wykonywaniem przez niego czynności zawodowych. O ile to możliwe, tajemnicą zawodową objęty jest także sam fakt uczestniczenia w działaniach.
11.2.b. Tajemnica zawodowa może zostać uchylona, jeśli istnieje poważne zagrożenie życia lub zdrowia osób, lub gdy tak stanowią przepisy prawa powszechnego.
11.2.c. Psycholog chroni wszelkie informacje uzyskane w związku z wykonywaniem przez niego czynności zawodowych. Informacjami są m.in. wiadomości dotyczące odbiorcy oraz innych osób, ale także wytwory oraz wyniki testów, w szczególności wyniki surowe. Informacje uzyskane przez psychologa w związku z wykonywaniem przez niego czynności zawodowych są danymi wrażliwymi.
11.2.d. Tajemnica zawodowa obowiązuje również po śmierci odbiorcy.
Tajemnica zawodowa jest podstawową cechą zawodów zaufania publicznego. Jej głównym celem jest zapewnienie przestrzegania praw pacjenta, a w szczególności prawa do swobodnej wypowiedzi. Tajemnica zawodowa jest kategorią prawną i etyczną, tzn. jej regulacje znajdują się zarówno w przepisach ustaw regulujących wykonywanie określonego zawodu (art.14 ustawy z dnia 8.06.2001 o zawodzie psychologa) jak i w zbiorach zasad etycznych obowiązujących w poszczególnych zawodach (np. tak jak zaprezentowano powyżej w art.11 Kodeksu Etyki Psychologa)
Zgodnie z tą zasadą, Państwa dane tj. imię, nazwisko, numer telefonu komórkowego, data/y spotkań oraz wszystkie informacje ujawnione przez Państwa w trakcie spotkania / sesji są w naszym gabinecie przechowywane w szafce, do której dostęp ma wyłącznie uprawniony do tego psycholog. Dane te objęte są tajemnicą zawodu psychologa!!!
W poniższym linku znajdziecie Państwo aktualny Kodeks Etyczny Psychologa Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.